Utilizador Discussão:Talianeto/Modelo del verbi in talian

O conteúdo da página não é suportado noutras línguas.
Adicionar tópico
Origem: Wikcionário, o dicionário livre.

MODELO DEI VERBI IN T A L I A N[editar]

VERBI TALIANI . Honório Tonial

INTRODUSSION.

Dopo de ver fato scola, passa quaranta ani, la pi parte ntel insegno del Portoghese e del Talian go discoerto che “i verbi “ i deventa la parte pi importante de na sentensa. Mi credo che la “assion” la deventa la parte pi essensial de un pensamento. Anca el Creator el ga doparà i verbi par slevar el mondo “Sia fata la luce...”

La parola la se transforma in “assion.”

Par esémpio: Del pensamento vien la assion “pensar”, del “amor”, vien el verbo “amar” e cosita avanti. La parola pi forte de na orassion o frase la zé, securamente, el Verbo, la Assion che la torna necessária la concordansa dele altre parole. Esémpio: Ghe vol la s-ciopa e i can par “ndar cassar”. Se el Rè el zé el “sentro” del Palasso, la Assion ( el verbo) la sarà el sentro dea frase. “Ghe vol laorar par pagar la colònia”, i disea i nostri imigranti.


A - Ntel TALIAN gavemo quatro congiugassion: 1ª . Verbi col infinito : ar = Amar.cantar. saltar, zugar, parlar, etc... 2ª . “ “ “  : er = Voler, creder, poder,veder, etc... 3ª : “ “ “  : ir = Partir, sentir, sofrir, patir, etc... 4ª “ “ “  : or = Tor, propor, etc... :

B I VERBI I POL ESSER  : 1º . Regulari : I conserva el stesso radical del Infinitivo in tute le forme dea so congiugassion.: am – de am-ar cant de cant-ar. Etc... 2º . Iregulari : I perde o i scàmbia el radical del Infinitivo. Av-er.( mi go) 3º -Aussiliari – I Aiuta e i fa la semântica dei verbi regulari o iregulari.

C – Quanto a la “ose” gavemo : 1º Ativa La zé la ose direta che fà la assion Ndemo in colonia 2ª Passiva El verbo el riceve la assion Vàrdeme bem. 3ª Reflesiva El verbo el fà e el riceve la assion Mi me copo

D – Modo e Tempi del verbo a)Indicativo Tempo Presente, Imperfeto, Perfeto. Pi-che-Perfeto~Futuro e Condissional. b) Modo Imperativo= Solo el tempo presente. c) Modo Sugiuntivo : Tempo presente, Imperfeto e Futuro d) Infinitivo:Personal e impersonal e) Partissìpio: Tempo Presente e Tempo Passà PARADIGMA DEA 1ª CONGIUGASSION- CANT-AR MODO INDICATIVO PRESENTE IMPERFETO Mi canto Mi cantea Ti te canti Ti te cantei Lu el canta Lu el cantea Ela la canta Ela la antea Noantri cantemo Noantri canteimo ( canteino) Noantre cantemo Noantre cnteimo ( canteino) Valtri canté Valtri cantei (cntevi) Valtre canté Valtri(cantevi)

Lori i canta                                                            Lori i cantea 
Lorte le canta                                                          Lore lê cntea  


PERFETO` PI-QUE-PERFETO Mi go cantà Mi gávea cantà Ti te gh´è cantà Ti te gavei cantà Lu el ga cantà Lu el gave cantà Ela la ga cnatà Ela la gávea cantà Noantri gavemo cantà Noanti gaveimo cantà ( gaveino ) Noantre gavemo cantá Noantre gaveimo cantà ( gaveino ) Lori i ga cantà Lori i gávea cantà Lore lê ga canta Lore lê gávea cantà


                FUTURO                                                 CONDISSIONAL   

Mi cântaro Mi cantaria Ti te cantarè Ti te cantaressi Lu el cantarà Lu el cantaria Ela la cantarà Ela la cantaria Noantri cantaremo Noantri cantréssimo Noantre cantaremo Noantre cantréssimo Valtri cantaré Valtri cantaressi Valtre cantaré Valtre cantaressi Lori i cantará Lori i caantaria Lore le cantarà Lore le cantaria

IMPERATIVO = Canta ti..! Canté valtri/valtre


MODO SUGIUNTIVO PRESENTE IMPERFETO Mi cantesse Mi gavesse cantà Ti te cantessi Ti te gavessi cantà Lu el cantesse Lu l gavesse cantà Ela la cantesse Ela la gavesse cantà Noantri cantàssimo Noantri gavéssimo cantà Noantre cantàssimo Noantre gavéssimo cantà Lori i cantesse Lori i gavesse cantà.



                                                   ´PARTISSÌPIO PRESENTE      PARTISSÍPIO PASSÀ


Cantar Cantando Cantà Cantar mi Cantar ti INFINITO PERSONAL Cantar lu Cantar Cantar ela Cantar noantri Cantar noantre Cantar vltri Cantar valtre Cantar lori Cantar lore


MODELO DEA SECONDA CONIUGASSION ER(E) VERBO VEDER.

INDICATIVO PRESENTE INDICATIVO IMPERFETO Mi vedo Mi vedea Ti te vedi Ti te vedei Lu el vede Lu el vedea Ela la vede Ela la vedea Noantri/noantre vedemo N oantri/noantre vedeimo (vedeino) Valtri;valtre vedé Valtri/vltre vedei (vedevi) Lori i vede Lori i vedea Lore le vede Lore le vedea.

INDICATIVO PERFETO INDICATIVO PI=CHE-PERFETO

Mi go vedesto (visto) Mi gávea vedesto ( visto ) Ti te gh´è vedesto ( visto) Ti te gavei vedesto (visto) Lu el ga vedesto ( visto) Lu el gávea vedesto ( visto) Ela la ga vedesto (visto) Ela la gávea vedesto ( visto ) Noantri/noantre gavemo vedesto ( visto) Noantri/noantre gaveimo vedesto (visto) Valtri/valtre gavé vedesto ( visto ) Valtri/valtre gavei vedesto )visto ) Lori i ga vedesto (visto Lori i gávea vedesto ( vis5to ) Lore lê ga vedesto ( visto ) Lore lê ga vedesto ( visto)

FUTURO CONDISSIONAL Mi vedarò Mi vedaria Ti te edarè Ti te vedaressi Lu el vedarà Lu el vedaria Ela la vedarà Ela la vedaria Noantri/noantre vedaremo Noantri/noantre vedaréssimo Valtri/valtre vedaré Valtri/valtre vedaressi Lori i vedarà Lori i vedaria Lore lê vedarà Lore le vedaria

IMPERATIVO Vedi ti Vede valtri

MODO SUBGIUNTIVO PRESENTE IMPERFETO Che mi veda Che mi vedesse Che ti te vedi Che ti te vedessi Che lu el veda Che lu el vedesse Che ela la eda Che ela la vedesse Che noantri/noantre vedemo Che noantr/noantre vedéssimo Che valtri/valtre vede ( vedì ) Che valtri/valtre vedessi Che lori i veda Che lori i vedesse Che lore lê veda Che lore el vedesse.

INFINITO PERSONAL INFINITO IMPERSONAL Vedar (veder ) mi Veder Vedar ( veder ) ti Vedar (veder ) Lu/ela PARTISSÌPIO PRESENTE Vedar ( veder ) noantri/noantre Vedendo Vedar ( veder ) lori/lore. PARTISSÌPIO PASSÂ

                                                                                                        Vedesto ( visto )


TERSA CONGIUGASSION = SENTIR MODO INDICATIVO PRESENTE IMPERFETO Mi sento Mi sentia Ti te senti Ti te sentìi Lu el sente Lu el sentia Ela la sente Ela la sentia Noantri/noantre sentimo Noantri/noantre sentìimo Valtri/valtre senti Valtri/valtre sentìi Lori i sente Lori i sentia Lore le sente Lore le sentia

PASSÀ PERFETO PI-CHE-PERFETO Mi go sentio ( sentisto) Mi gávea sentio (sentisto) Ti te gh´è sentio.( sentisto ) Ti te gavei sentisto (sentisto) Lu el ga sentio( sentisto Lu el gave sentio (sentisto) Ela la ga sentio ( sentisto ) Ela la gávea sentio (sentisto) Noantri/noantre gavemo sentio (sentisto) Noantri/noantre gaveimo sentio (sentisto) Valtri/valtre gavé (gavi) sentio ( sentisto) Valtri/valtre gavei sentio (sentisto) Lori i ga sentio ( sentisto ) Lori i gávea sentio ( sentisto) Lor lê ga sentio ( sentisto) Lore lê gavea sentio (sntisto

FUTURO CONDISSIONAL Mi sentirò ( sintirò ) Mi sentiria (sintiria) Ti te sentirè (sintirè) Ti te sentiressi (sintiressi) Lu el sentirà (sintirà) Lu el sentiria (sintiria) Noantri/noantre sentiremo Noantri/noantri sentiréssimo (sintiréssimo) Valtri;valtre sentirè ( sintirè) Valtri/valtre sentiressi )sintiressi) Lori i sentirà )sintirà) Lori i sentiria ( sintiria) Lore lê sentirà (sintirà) Lore lê sentiria (sintiria)


IMPERATIVO Senti ti Senti valtri

SUGIUNTIVO PRESENTE SUGIUNTIVO IMPERFETO Che mi senta ( sinta) Che mi sentisse Che ti te senti ( sinti) Che ti te sentisse Che lu el senta (sinta) Che lu el sentisse Che ela la senta ( sinta) Che ela la sentisse Che noantri/noantre sentimos intimo) Che noantr/noantre sentìssimo Che valtri/valtre sentissi Che valtri/valtre sentissi Che lori i sensta (sinta) Che lori i sentisse Che lore lê senta (sinta) Che lore lê sentisse


INFINITO PERSONAL INFINITO IMPERSONAL Sentir(sintir) mi Sentir (sintir) Senti (sintir) ti Sentir (sintir) lu/ela PARTISSÌPIO PRESENTE Sentir (sintir( noantri/noantre Sentindo (sintindo) Sentir (sintir) valtri/valtre PARTISSIPIO PASSÀ Sentir (sintir) lori/lore Sentio (sintio)


QUARTA CONGIUGASSION = TOR (BUSCA

MODO INICATIVO PRESENTE IMPERFETO Mi togo Mi tolea Ti te toi Ti te tolei Lu el tol Lu el tolea Ela la tol Ela la tolea Noantri/nontre tolemo Noanbri/noantre toleimo Valtri/valtre tolé Valtri/valtre tolei (tolevi) Lori i tol Lori i tolea Lore le tol Lore le tolea.

PERFETO PI-CHE-PERFETO Mi go tolto Mi gávea tolto Ti te gh´è tolto Ti te gavei tolto Lu el ga tolto Lu el gavea tolto Ela la ga tolto Ela la gavea tolto Noantri/noantre gavemo (ghemo) tolto Noantri/noantre gaveimo (gheimo) tolto Valtri/valtre gavi tolto Valti/valtre gavevi tolto Lori i ga tolto Lori i gávea tolto Lore lê ga tolto Lore le gávea tolto

FUTURO CONDISSIONAL Mi tolarò Mi tolaria Ti te tolarè Ti te tolaressi Lu el tolarà Lu el tolaria Ela la tolarà Ela la tolaria Noantr/noantre tolaremo Noantri/nontre tolaréssimo Valtri/valtre tolaré Valtri/valtre tolaressi Lori i tolarà Lori i tolaria Lore lê tolarà Lore lê tolaria

IMPERATIVO Tol ti Tolé valtri/valtre

MODO SUGIUNTIVO PRESENTE IMPERFETO Che mi toga Che mi tolesse Che ti te toghi Che ti tolessi Che lu el toga Che lu el tolesse Che ela la toga Che ela la tolesse Che noantri/noantre tolemo Che noantre/noantre toléssimo Che valtr/valtre tolei Chevaltri/valtre toless Che lori i toga Che lori i tolesse Che lore le toga Che lore le tolesse.


 INFINITO PERSONAL         INFINITO IMPERSONAL

Tor mi Tor Tor ti Tor lu/el PARISSÌPIO PRESENTE Tor nantr/noantre Tolendo Tor valtri/valtre PARTISSÌPIO PASSÀ Tor lori/lore Tolesto (Tolto)

Tor lori/lore

Com questi strumenti gavaréssimo caro che i devente un punto de risserca dei studiante del nostro caro Talian. El nostro propósito el saria no far gnanca um sbàlio, ma, semo umani e se sbaliemo, perdoneme. Ringràssio a tuti quei che studia el nostro Talian. Erechim 24 de luio de 2008 Honório Tonial (189.10.170.118 13h01min de 24 de julho de 2008 (UTC))Responder












Tor ti Tor lu/el Tor noantri/noantre Tor lori/lore